Kiedy konfigurujesz swój domowy lub profesjonalny system audio, ważne jest, aby wybrać odpowiednie kable do głośników. Jakość Twojego dźwięku będzie w dużej mierze zależała od kabli, których używasz do podłączenia głośników do ich wzmacniacza. W tym wpisie na blogu omawiamy niektóre z kluczowych punktów, o których należy pamiętać przy wyborze kabli głośnikowych.
Decyduj o długości kabla, którego potrzebujesz
Pierwszym krokiem przy wyborze kabli głośnikowych jest decyzja o długości, której potrzebujesz. Istnieją dwa ważne względy: Odległość pomiędzy Twoimi głośnikami oraz odległość pomiędzy głośnikami a wzmacniaczem. Jeśli chcesz umieścić swoje głośniki w pobliżu wzmacniacza, będziesz potrzebował znacznie krótszego kabla niż jeśli chcesz umieścić głośniki dalej.
Decydując o długości kabla, którego potrzebujesz, pamiętaj, że długi kabel będzie miał negatywny wpływ na jakość dźwięku. Dzieje się tak dlatego, że im dłuższy kabel, tym większy opór. Tak więc krótki kabel z mniejszym oporem stworzy lepszy dźwięk niż długi kabel z dużym oporem. Wiele mówiło się o tym, ile dodatkowo powinieneś wydać na krótszy kabel głośnikowy. Uważamy jednak, że jeśli dodatkowy koszt nie jest równy cenie nowego samochodu, to dla większości ludzi po prostu nie warto ponosić dodatkowych wydatków.
Rozmiary kabla głośnikowego i obciążenie głośników
Obciążenie głośnika odnosi się do ilości mocy, jaką może obsłużyć Twój kabel głośnikowy. Jest ono mierzone w Ohmach. Standardowy przewód głośnikowy o przekroju 16 Ohm może obsłużyć obciążenie do 10 Ohm. Do obciążenia 8 Ohm potrzebny jest kabel 14-żyłowy, a do obciążenia 4 Ohm potrzebny jest kabel 12-żyłowy. Istnieje kompromis pomiędzy długością kabla a obciążeniem głośnika. Im dłuższy kabel, tym mniejsze obciążenie głośnika. I na odwrót. Jeśli więc szukasz dłuższego kabla, będziesz musiał znaleźć kabel głośnikowy o większym obciążeniu. Dzieje się tak dlatego, że opór w dłuższym kablu będzie wyższy ze względu na dodatkową długość.
Skompresowany przewód głośnikowy: Warte dodatkowego wydatku?
W niektórych przypadkach zobaczysz, że kable głośnikowe występują w wersji skompresowanej. Jest to sytuacja, w której dwa przewody są łączone ze sobą za pomocą tulei kompresyjnej, tworząc pojedynczy przewód, który jest krótszy niż dwa pełnowymiarowe przewody. Istnieje pewna dyskusja na temat tego, czy skompresowane przewody głośnikowe są warte swoich dodatkowych kosztów. Istnieją jednak sytuacje, w których skompresowany przewód głośnikowy może być korzystny – na przykład podczas instalacji przewodów w ścianie. Jak można się spodziewać, w takich instalacjach zwykły kabel głośnikowy zajmowałby tyle miejsca, że jego montaż byłby niemal niemożliwy.
Znajdź najlepszą jakość audio kabli głośnikowych za swoje pieniądze
Wybierając kabel, warto zwrócić uwagę na jego przekrój i rodzaj użytych przewodników. Im niższy wskaźnik, tym grubszy jest przewód głośnikowy. A im grubszy jest drut, tym większą moc może przenieść. Najczęściej używanym wskaźnikiem drutu głośnikowego jest 16. Warto również dowiedzieć się, jaki rodzaj przewodników został zastosowany w kablu. Większość kabli głośnikowych ma przewodniki miedziane, ale niektóre mają również srebrne, złote lub kombinację wszystkich trzech.
Srebro ma bogatsze i bardziej szczegółowe brzmienie niż miedź. Złoto natomiast znane jest z neutralnego tonu, który nadaje mu dokładność, dobrą zarówno dla muzyki jak i dialogów. Połączenie srebra i miedzi da Ci to, co najlepsze z obu światów: bogactwo srebra i dokładność miedzi.
Nie polegaj tylko na kablach głośnikowych, aby zapewnić jakość dźwięku
Kable głośnikowe odgrywają ważną rolę w dostarczaniu dźwięku, ale nie są jedynym czynnikiem decydującym o jego jakości. W rzeczywistości stanowią one mniej niż 1% całego sygnału. Tak więc, chociaż chcesz wybrać najwyższej jakości kable, na jakie Cię stać, nie daj się wciągnąć w grę liczb. Ważniejsze jest to, jak dobrze podłączone są kable głośnikowe i czy są odpowiednio zamocowane do głośników i wzmacniacza.
Wybierając kable, szukaj solidnych wtyków i dobrej jakości płaszcza, który chroni przewody przed uszkodzeniami. Nie zapominaj też, że długość kabla wpływa na jego opór. Jeśli więc instalujesz dłuższe kable, ważne jest, aby upewnić się, że wzmacniacz ma wystarczającą moc, aby dostarczyć ilość prądu wymaganą przez nową długość.
Aplikacje
Jeśli budujesz nowe kino domowe lub system audio, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zdecydować jest rodzaj mediów, które chcesz przez nie odtwarzać. Kiedy już wiesz, jaki rodzaj mediów chcesz odtwarzać przez swój system, możesz zacząć myśleć o tym, jak chcesz, aby dźwięk był dostarczany. Możesz wybrać między głośnikami przewodowymi i bezprzewodowymi. Głośniki przewodowe są podłączone do systemu za pomocą przewodów głośnikowych. Natomiast głośniki bezprzewodowe są podłączone do systemu za pomocą transmisji dźwięku – albo przez powietrze, albo przez sieć.
Istnieje wiele różnych typów głośników, z których każdy ma swoje zalety. Tak więc pierwszym krokiem będzie podjęcie decyzji, jaki typ głośnika chcesz wykorzystać w swoim systemie. Kiedy już wiesz, jaki typ głośnika chcesz użyć, możesz zdecydować, gdzie chcesz umieścić każdy głośnik. Ostatnim krokiem byłoby zdecydować, jak chcesz podłączyć głośniki do systemu.