Decydując się na montaż instalacji RTV czy SAT, warto zwrócić uwagę nie tylko na dobór odpowiedniej anteny, ale także wysokiej jakości okablowania. W sprzedaży znajdują się różnego rodzaju przewody antenowe. Jak wybrać najlepszy kabel, który okaże się wytrzymały i zagwarantuje nam wysoką jakość odbieranego obrazu?
Kabel antenowy- jaki powinien być?
Kable antenowe muszą być produktami wytrzymałymi. To podstawowa cecha, która przełoży się na jakość emitowanego w odbiorniku obrazu. Przewód do anteny musi wyróżniać się solidnym płaszczem zewnętrznym. Otuliny wykonuje się zazwyczaj z polichlorku winylu, a więc popularnego PCV. Oprócz tego, na rynku dostępne są też modele z płaszczem zewnętrznym wykonanym z polietylenu (PE). Otuliny z PVC znajdują zastosowanie wewnątrz pomieszczeń, natomiast te z PE nadają się na zewnątrz.
Nie bez znaczenia jest też to, czy kabel został pokryty dodatkową warstwą żelu. Jej zadaniem jest zwiększenie jego odporności na wilgoć. Na trwałość kabla do anteny wpływa również dialektryk, czyli warstwa zrobiona z tworzywa sztucznego. Ochrania ona przewody przed przemieszczaniem się względem siebie ich rdzenia i folii. Co ważne, powinien być spieniany fizyczne, przez co nie będzie kruchy i umożliwi zginanie kabla.
Kable antenowe koncentryczne- najważniejsze cechy
Do podłączania anteny wykorzystuje się tak zwane kable koncentryczne, inaczej nazywane współosiowymi. Tego rodzaju przewody pozwalają na transmisję sygnałów zmiennych o małej mocy. Różni się on od innych kabli osłonowych swoimi kontrolowanymi wymiarami. Dzięki nim możliwe jest otrzymanie stałego odstępu pomiędzy przewodnikami, potrzebnego do właściwego działania kabla jako linii transmisyjnej. Najważniejsze cechy kabli koncentrycznych to:
- dobre dopasowanie- gwarantują sygnał o bardzo wysokiej jakości,
- wysoka skuteczność ekranowania- redukują wpływ zakłóceń zewnętrznych, jak i pozwalają na układanie kabli koło siebie, jak w przypadku instalacji zbiorczych,
- niska tłumienność- im niższa, tym spadki poziomu sygnału są mniejsze.
Przewody koncentryczne- z czego się składają?
Tego rodzaju kable do anteny składają się z:
- płaszcza zewnętrznego, czyli otuliny z tworzywa sztucznego,
- oplotu- wykonanego najczęściej z miedzianej siatki z drucików,
- ekranu- zrobionego z aluminiowej bądź miedzianej folii,
- dielektryka, czyli warstwy tworzywa sztucznego,
- żyły wewnętrznej- jest to rdzeń kabla zrobiony z miedzi lub stali miedzianej.
Wszystkie poszczególne części składowe kabla koncentrycznego wpływają na jego jakość.
Jakiej grubości powinien być kabel do anteny?
Głównym elementem kabla antenowego jest żyłka wewnętrzna. To od jej grubości, jak i wykorzystanego materiału zależy stopień tłumienia sygnału. Przewody o tak zwanej niskiej tłumienności pozwalają na otrzymanie najwyższej jakości przekazu. Co ważne, przy częstotliwości granicznej 862 MHz powinna ona oscylować na poziomie poniżej 21 db. Rdzeń robiony jest z miedzi albo ze stali miedzianej. Warto podkreślić, że miedź stanowi lepszy przewodnik, jednakże stal charakteryzuje się wyższą wytrzymałością. Im większa średnica żyły, tym oczywiście większa czynna powierzchnia przewodząca, czyli lepsza transmisja. Warto więc sięgnąć po model o grubości powyżej 1 mm.
Kabel koncentryczny to bardzo ważny element instalacji antenowych. Nie warto więc na nim oszczędzać, aby uchronić się przed skutkami złego odbioru telewizji.