Pomimo ciągle rosnącej popularności internetu oraz gamy oferowanych w nim usług wiele gospodarstw domowych posiada odbiornik telewizyjny z dostępem do cyfrowej telewizji naziemnej. Jak dobrze wiemy, sam telewizor nie jest wystarczający, aby oglądać ulubione programy. Oprócz obowiązkowej anteny bardzo ważnym elementem jest również kabel, który stanowi podstawę całej instalacji, zapewniając najwyższą jakość transmisji. Zatem jaki kabel wybrać, aby bez zakłóceń korzystać z odbiornika telewizyjnego?
Do czego służą kable antenowe?
Każdy rodzaj kabli antenowych jednakowo zewnętrzne, jaki wewnętrzne powinny spełniać swoją funkcję bez zakłóceń. Antena satelitarna odbiera fale radiowo telewizyjne, które przekształcane są w sygnał elektryczny. Sygnał ten za pomocą przewodu przekazywany jest do odbiornika.
Kable antenowe transmitują zmienny sygnał, który za sprawą różnicy potencjałów powstających między ich metalowymi elementami sprawia, że możemy odbierać obraz na telewizorze. Jakość działania kabli zależy od materiału, z którego został wykonany. Powinien być odporny na oddziaływanie czynników zewnętrznych, a gęstość oplotu powinna wynosić minimum 67%.
Warto zaznaczyć, że do prawidłowego działania odbiornika przewód powinien być starannie dopasowany, to znaczy, że nie może być ani za długi, ani za krótki. Impedancja falowa kabla powinna wynosić 75 omów, a im mniejsza wartość tłumienia, tym lepsza jakość obrazu.
Jaki rodzaj kabla jest najbardziej wytrzymały?
Na rynku możemy znaleźć wiele modeli kabli, których warstwa zewnętrzną jest wykonana z wysokiej klasy materiałów. Do konstrukcji przewodów zewnętrznych zazwyczaj używany jest polietylen odporny na wiatr, opady i zróżnicowana temperaturę. Do kabli wewnętrznych stosuje się często polichlorek winylu.
Trwałość kabla antenowego zależy również od warstwy zapobiegającej przemieszczaniu się foli rdzenia. Myśląc o bezpieczeństwie przeciwpożarowym producenci stosują także materiały odporne na działanie wysokich temperatur takie jak PTFE czy LFSH, które nie wydzielają trujących substancji i mogą wytrzymać temperaturę do dwustu stopni Celsjusza.
Wybór kabla antenowego z odpowiednio gęstym oplotem połączonym z folią aluminiową przełoży się na wysoką jakość przekazywanego sygnału. Podczas wyboru kabla powinniśmy również kierować się ich klasą, a także grubością żyły wewnętrznej. Jeżeli postanowimy zaoszczędzić na kablu, to możemy być pewni, że po pewnym czasie jakość przekazywania sygnału z anteny drastycznie się pogorszy, a nasz odbiornik telewizyjny nawet najlepszy nie będzie prawidłowo wyświetlał obrazu.
Kierując się powyższymi parametrami, możemy być pewni, że instalacja pozwoli na odbiór wysokiej jakości sygnału bez zakłóceń. Wytrzymały płaszcz PVC lub PE z izolacją i gęstym oplotem pozwoli na zredukowanie przesłuchów kablowych. W konsekwencji uzyskamy płynny obraz bez zniekształceń nawet w rozdzielczości do 4K. Dzięki temu odbierany sygnał telewizyjny będzie wyglądał doskonale na dużych odbiornikach rzędu 50 cali lub większych.